„O princezně Esemesce první“

V pátek 27. dubna jsme byli pozváni Divadelním souborem OB Troubky na divadelní představení pohádky Vladislava Kracíka „O princezne Esemesce první“. V rámci představení měli žáci školy možnost zhlédnout v několika rolích i své spolužáky. Terku Kamelandrovou v hlavní roli princezny Esemesky, Lucku Dočkalovou v roli Doručenky, Vojtu Brázdu coby šaška a Míšu Tvrdého v trojroli Větrníka, Jezerníka a Popelníka. Nejen díky jejich výkonům, ale i všech ostatních členů souboru sklidilo představení u diváků velký potlesk.

„Pohádka byla velmi originální a moc se mi líbila.“ (M. Musilová)

„Líbily se mi výkony herců. Největší práci při nácviku musela mít Esemeska, která se musela učit celé věty bez háčků a čárek.“
(A. Burianová)

„Lucko, odehrála jsi to výborně! Byl to hezky vymyšlený příběh.“
(R. Klemeš)

„Naše zkoušky mi budou chybět. Zažili jsme při nich spoustu srandy. Myslím, že se nám vystoupení povedlo a doufám, že obecenstvu se líbilo.“ (L. Dočkalová – „Doručenka“)

fotografie – viz galerie BŘEZEN
Autor: skola Vydáno: 31.3.2015 12:59 Rubrika: Úspěchy žáků Přečteno: 6x

Badatelská lekce - IV. třída

Pátrání po chloroplastech

Rostliny, stejně jako živočichové, potřebují přijímat živiny. Potřebují k tomu hlavně vodu a sluneční energii. Tento proces se nazývá fotosyntéza. Ta ale neprobíhá ve všech částech rostliny.

Jsou všechny rostliny zelené?
Co jsou chloroplasty a k čemu slouží?
Kde v rostlině jsou chloroplasty?
V které části rostliny fotosyntéza probíhá?

Na tyto otázky jsme hledali odpověď při mikroskopování květu a listu kalonchoe.

žáci VI. třídy


fotografie - viz galerie BŘEZEN
Autor: skola Vydáno: 30.3.2015 07:55 Rubrika: Výuka Přečteno: 18x

Šesťáci na bowlingu

foto - viz galerie BŘEZEN
Autor: skola Vydáno: 27.3.2015 12:36 Rubrika: Školní akce Přečteno: 46x

Vítání jara 2015

Příchod nového ročního období oslavili žáci 1. stupně a žáci S třídy již tradiční školní akcí Vítání jara. Třídní kolektivy se svými třídními učitelkami se na projektový den řádně připravily. Vyrobily si figuríny Smrtky, naučily se říkanky, popěvky a také si zajistily pomůcky k výrobě velikonočních májek a tatarů. Letošní vynášení Smrtky do řeky Bečvy jsme obohatili ukázkou výroby pomlázky a velikonočního stromečku. Při společném zahájení jsme mezi sebou přivítali vzácné hosty pana Klemeše a pana Němčáka, kteří žákům předvedli tradiční pletení tatarů. Třetím hostem byla paní Eliška Roubalová, která učila děvčata vyrábět krepové růžičky a vytvořit si májíček. Ve třídách byla velmi soustředěná a pracovní atmosféra. Děvčata pozorně naslouchala a poté se pustila do výroby. Kluci napjatě sledovali obratné ruce pana Němčáka a Klemeše. Všem dětem byli ku pomoci třídní učitelky, které s velkou chutí pletly tatary, stříhaly a spolutvořily. Žáci také řešili rébusy, křížovky a pracovní listy s jarní tématikou. Po svačince jsme se vydali k Bečvě a podle tradice vhodili Smrtky do řeky. Věříme, že Smrtky, které představují zimu, nemoci a vše zlé, poplavou od Troubek hodně daleko. Celý jarní den se nám vydařil, děvčata si odnesla stromečky, bez kterých se na Květnou neděli neobejdou. Kluci mají vlastní tatar, který jim na Velikonoční pondělí jistě dobře poslouží. A co je nejdůležitější? Že nám nepršelo. Všechny děti byly celý den velmi pilné a hodné. Paní Roubalové, panu Klemešovi a panu Němčákovi děkujeme za čas, který věnovali dětem a tradicím, rovněž za trpělivost a ochotu.
Žáci 1. stupně a S třídy společně s třídními učitelkami přejí všem hezké jarní dny.

Eva Vojtková

fotografie - viz galerie BŘEZEN
Autor: skola Vydáno: 26.3.2015 15:22 Rubrika: Školní akce Přečteno: 34x

Lichožrouti

V pondělí 23. března jsme na naší škole již podruhé přivítali výborné herce z cyklu Listování. Letos nám přečetli a zahráli knihu desetiletí pro děti podle ankety sdružení Litera. Jde o knihu Lichožrouti od Pavla Šruta a Galiny Miklíkové. Kniha vypráví o nejobratnějším lupiči všech dob, který dosud nikdy nebyl dopaden. Možná i vám se včera nebo právě v této chvíli ztratila ponožka. Kdo za to může? Lichožrout! Záhadný tvor, který žere ponožky a z párů dělá licháče. Napínavý a vtipný příběh jedné lichožroutí rodinky, starého mládence pana Vavřince a malého nešiky lichožrouta Hihlíka jsme zhlédli doslova jedním dechem. Vyzvednout bychom chtěli opravdu skvělé herecké výkony Věry Holé, Tomáše Drápely a Pavla Oubrama.

fotografie - viz galerie BŘEZEN
Autor: skola Vydáno: 26.3.2015 08:41 Rubrika: Školní akce Přečteno: 45x

Výsledky voleb do školské rady

V úterý 17. 3. 2015 proběhly v budově základní školy volby do školské rady - volby 3 členů za zákonné zástupce žáků.

Výsledky:
Ing. Ilona Vojtášková - 81 hlasů
Romana Soušková - 70 hlasů
Ing.Martina Klemešová - 57 hlasů
Jiří Burian - 45 hlasů

Členy nově tvořené školské rady pro období 2015 - 2018 se za zákonné zástupce žáků stávají: Ing. Ilona Vojtášková, Romana Soušková a Ing. Martina Klemešová.
Autor: skola Vydáno: 20.3.2015 12:36 Rubrika: Ostatní Přečteno: 174x

Matematika 6

Autor: skola Vydáno: 19.3.2015 16:09 Rubrika: Prečanová Jana - výuka Přečteno: 183x

Návštěva Osvětimi

Autor: skola Vydáno: 18.3.2015 14:26 Rubrika: Školní akce Přečteno: 212x

I. literárně výtvarný salón

Březen – měsíc knihy
…jak jinak jej oslavit, než I. LITERÁRNĚ VÝTVARNÝM SALÓNEM.
Natěšené děti čekala přeměněná třída v útulnou knihovničku s divadélkem, křesílkem, lampičkou a voňavým, čajovým, sladkým potěšením. A jak to bylo, pohádko? Přivítali nás maňásci – dvě opičky, Karkulka s vlkem a čaroděj, kteří nám představili svou knihu – svůj pohádkový domov. Poté se už každý statečný čtenář usadil v křesílku a přečetl nejzajímavější či nejnapínavější úryvek ze své oblíbené knížky. Svět pohádek to nejsou jen knihy! Ale také filmová zpracování, která jsme museli poznávat podle známých hlášek a znělek. Byl to ale zapeklitý kvíz! Než se s námi paní učitelky rozloučily kouzelnou starou pohádkou z opravdové gramofonové desky, zvládli jsme si vyrobit ozdobný přebal na naši knihu. Děkujeme za krásné odpoledne a budeme se těšit zase za rok, na II. literárně výtvarném salónu.

fotografie - viz galerie BŘEZEN

Michaela Mikešková, Eva Vojtková


Reakce žáků na I. literárně výtvarný salón:

Literárně výtvarný salón se mi velice líbil. Nejvíce se mi líbily pohádkové hádanky. Jsem ráda, že si paní učitelky na nás udělaly čas a připravily výbornou akci. (Tereza Kamenská, 6. třída)

Akce se mi líbila, nejlepší bylo pohoštění při čtení knížek.
(Anna Burianová, 7. třída)

Moc se nám literárně výtvarný salón líbil. Celá akce byla bezva. Nejvíce se nám líbilo divadélko a moc nám chutnalo cukroví. Chtěly bychom II. literárně výtvarný salón. (žákyně 6. třídy)

Divadlo bylo super. Vše se mi líbilo, byla legrace, soutěže a hlavně ta zábava.
(David Chodúr, 5. třída)

Vše se mi líbilo, občerstvení bylo výtečné. Četba všech byla zajímavá. (Veronika Bršťáková, 5. třída)

Líbilo se mi hlavně divadlo a vyzdobená třída a jak jsme hádali pohádkové a filmové hádanky.(Eliška Žmijáková, 2. třída)

Divadlo s opičkama bylo srandovní, líbilo se mi vše.
(Vladimír Majar, 2. třída)

Mně se líbilo divadlo, hádanky a jinak celé to bylo fajn.
(Martina Zdařilová, 2. třída)

Vše bylo hezké a zábavné. (Filip Kasprzyk, 2. třída)

Líbilo se mi, jak se hrálo divadlo a jak nám paní učitelka četla.
(Nikol Ambrožová, 2. třída)

Líbila se mi hra s hádankami, a jak jsme si mohli na začátku povídat a ještě jak jsme si na konci pouštěli pohádku na gramofonu.
(Romana Špalková, 2. třída)

Mně se strašně líbilo, jak jsme četli a poslouchali a hádanky.
(Sára Hromková, 2. třída)

Líbilo se mi divadlo a taky, že jsme si mohli vyrobit obal na knížku.
(Veronika Brázdová, 2. třída)

Líbilo se mi divadlo, dezert byl dobrej a ještě gramofon.
(Filip Konupčík, 3. třída)
Autor: skola Vydáno: 17.3.2015 14:25 Rubrika: Školní akce Přečteno: 176x

Dětská scéna 2015

Dramatický kroužek působí na naší základní škole od roku 2010. Za těch pět dlouhých let vyrostly z nadaných prvňáčků, kterým zářily oči z každé činnosti, nadšené a činorodé děti. Každým rokem si Dramaťák připraví nové divadelní představení, kterým zpestří předvánoční čas žákům a učitelům naší školy. Premiéru představení vždy jako první zhlédnou rodiče a všichni nejbližší malých herců. V letošním roce jsme si dodali kuráže a vyjeli jsme s divadélkem za hranice Troubek. Přihlásili jsme se do oblastní přehlídky dětských divadel "Dětská scéna", která se konala 13. března v Přerově. Všechna představení posuzovala odborná porota, která hodnotila provedení jednotlivých inscenací, nápaditost, originalitu a především herecké výkony všech zúčastněných. Mladí herci se představili s hrou Čáry paní Láryfáry od Betty MacDonaldové. Naše první zkušenost se setkala s příjemnou reakcí porotců i diváků. Žáci obdrželi účastnické listy, drobné odměny a především zasloužený potlesk. Veronika Bršťáková a Michal Tvrdý byli oceněni za nejlepší herecké výkony mezi všemi účastníky.

Eva Vojtková

fotografie - viz galerie BŘEZEN
Autor: skola Vydáno: 17.3.2015 13:27 Rubrika: Úspěchy žáků Přečteno: 197x
Výpis: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Zprávičky

11.3.2015 09:44

Sběr papíru

Dubnový sběr papíru proběhne v termínu 21. - 24. 4. 2015!

Projekty

 

 

Partneři školy