FÍHA-DÝHA, aneb tvoření s netradičním materiálem

Měsíc únor nám kromě vydařených akcí, které se ve školní družině konaly, přinesl také nový projekt, FÍHA-DÝHA, jejž realizují největší zpracovatelé dýhy a dýhovaných produktů v České republice. Zmíněný projekt vznikl za účelem podpory povědomí o přírodních materiálech, na které se v dnešní době mnohdy zapomíná… Od členů, kteří projekt uskutečňují, nám byla dodána velká krabice s rozmanitými dýhami.

…A co to vlastně dýha je?
Jedná se o čistě přírodní, nenapodobitelný materiál, jenž je získáván krájením či loupáním kmenů stromů, ty se následně čistí, napařují, krájí a nakonec suší. Výsledkem je tenký plát dřeva. Dýha však není žádnou novinkou, pro svůj jedinečný vzhled se začala objevovat již ve Starém Egyptě, kde z ní řemeslníci vyráběli různé druhy nábytku. V dnešní době se dýha používá převážně na výrobu povrchu nábytku, dveří, zárubní a dalších interiérových prvků.
Inu, neváhali jsme, a hned se s nejrůznějšími českými i exotickými dřevinami také seznámili nejen během povídání, ale hlavně tvořením. To představovalo něco úplně nového, snad proto bylo možné spatřit tak velké soustředění dětí. Kromě domečku pro naši rodinu a jarních kytiček, které jsme již stačili vyrobit, nás jistě i do budoucna čeká plno zábavy i poučení. Nápadů pro další tvoření je mnoho a jak se říká, fantazii se meze nekladou!

Pavla Krátká

Více o projektu: www.fihadyha.cz
fotografie - viz galerie ÚNOR
Autor: skola Vydáno: 26.2.2015 08:55 Rubrika: Školní družina Přečteno: 88x

Finále „Naší přírodou“

Ve středu 25. února 2015 se žáci naší školy zúčastnili finále XXVIII. ročníku přírodovědné soutěže „Naší přírodou“ na Biologické stanici v Přerově.

Umístění žáků:
Mladší kategorie
VII. třída Anna Burianová obor lidská sídla 1. místo

Starší kategorie
VIII. třída Jan Skopal obor společenstva lesa 4. místo

Součástí odměny pro finalisty soutěže je přírodovědná exkurze v měsíci květen.
Blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy.
Autor: skola Vydáno: 26.2.2015 08:53 Rubrika: Úspěchy žáků Přečteno: 96x

Školní ples se opět vydařil!

Autor: skola Vydáno: 18.2.2015 10:58 Rubrika: Ostatní Přečteno: 213x

RECITAČNÍ SOUTĚŽ – ŠKOLNÍ KOLO

Dne 17. 2. 2015 se konalo školní kolo recitační soutěže. Zúčastnilo se ho celkem 33 žáků z 1. až 8. třídy, kteří byli rozděleni do 5 kategorií. Novinkou letošního školního kola bylo to, že se ho zúčastnili i naši prvňáčci. Ti tvořili nultou kategorii, která však není postupová. Žáci, kteří se v I. – IV. kategorii umístili na 1. a 2. místě, postupují do okresního kola, které se koná 12. 3. 2015 v Přerově. Zatímco žáci z 1. stupně si k přednesu zvolili básničky, někteří žáci 2. stupně si vybrali i texty prozaické. Všichni se moc snažili a navzájem se podporovali velkým potleskem, což přispělo k velmi příjemné atmosféře celé soutěže. Z 1. stupně svým mimořádným výkonem nejvíce zaujala Maruška Burianová ze 3. třídy, ze 2. stupně pak především Tereza Geryková ze 6. třídy.
Všichni recitátoři byli za svůj výkon odměněni malou sladkostí a stejně jako minulý rok se vítězové z každé kategorie mohli těšit z dárku v podobě knihy.

Výsledky:

0. kategorie – 1. třída
1. místo – Eliška Manová (1.B)
2. místo – Alžběta Rašková (1.B)
3. místo – Barbora Gregovská (1.A)

I. kategorie – 2. a 3. třída
1. místo – Marie Burianová (3. tř.)
2. místo – Romana Špalková (2. tř.)
3. místo – Eliška Žmijáková (2. tř.)

II. kategorie – 4. a 5. třída
1. místo – Veronika Bršťáková (5. tř.)
2. místo - Michal Tvrdý (5. tř.)
3. místo – Julie Mauksová (4. tř.)

III. kategorie – 6. a 7. třída
1. místo – Tereza Geryková (6. tř.)
2. místo – Ondřej Soják (6. tř.)
3. místo – Veronika Dolanská (6. tř.)

IV. kategorie – 8. třída
1. místo - Veronika Sojáková
2. místo - Tereza Kamelandrová
3. místo – Eliška Brožková

Všem recitátorům děkujeme za účast a postupujícím držíme palce v okresním kole!

Karolina Haiderová

fotografie - viz galerie ÚNOR
Autor: skola Vydáno: 18.2.2015 08:08 Rubrika: Úspěchy žáků Přečteno: 131x

Zeměpis 7

Autor: skola Vydáno: 17.2.2015 22:32 Rubrika: Prečanová Jana - výuka Přečteno: 130x

Dětské šibřinky

Autor: skola Vydáno: 17.2.2015 08:22 Rubrika: Ostatní Přečteno: 191x

Zápis žáků do 1. třídy

Dne 10. 2. 2015 proběhl na naší škole zápis dětí do první třídy. K zápisu se dostavilo 24 dětí. Po vstupu do budovy školy uvítal děti Krteček se svými zvířecími kamarády a uvedl je do třídy, kde na ně již čekala další zvířátka. Ta měla připraveny úkoly, kterými budoucí prvňáčci měli dokázat svou zručnost, postřeh i samostatnost. Za správně splněné úkoly obdržely děti razítka na hrací kartu a za ně pak sladkou odměnu. Po splnění úkolů přešly děti do zápisové třídy, aby předvedly paním učitelkám pečlivě připravené básničky a písničky. Ukázaly také, jak dobře umí poznávat barvy, geometrické tvary, některé z nich dokonce i písmena a paní učitelky nešetřily chválou. Dětem se podařil zápis na jedničku, proto nezbývá než popřát, aby svá školní léta zvládly se stejným nadšením a úspěchem jako tento první důležitý krok.

fotografie - viz galerie ÚNOR
Autor: skola Vydáno: 16.2.2015 08:03 Rubrika: Školní akce Přečteno: 157x

Výsledky zápisu do 1. třídy pro školní rok 2015/2016

Autor: skola Vydáno: 11.2.2015 09:46 Rubrika: Školní akce Přečteno: 296x

Sněhové objekty

Žáci 8. a 9. třídy tentokrát zanechali štětce a barvy ve třídě a vydali se tvořit tak trochu netradičně. Využili jsme sněhové nadílky, a tak v rámci výtvarné výchovy vznikly na školní zahradě sněhové objekty. První pod názvem „Zac Efron zahradník“ společně postavily Michaela Řezníčková, Renata Nedomová a Kristýna Milerová, autory „Oblouku úspěchů“ jsou Sofie Kováříková, Viktorie Vránová, Tereza Kamelandrová a Klára Milerová, „Gauč zmrzlých zadků“ měli pod palcem muži - a to David Klemeš, Ladislav Dočkal, Jan Skopal a Tomáš Pacáček. Martin Borek, Martin Krátký, Veronika Krejčiříková, Tereza Coufalová a Jakub Krejčířík vytvořili vlajku ČR. A posledním sněhovým objektem je „Trojnožka“, který vytvořila Veronika Sojáková a Eva Němčáková. V naší fotogalerii si prohlédněte, jak se nám to povedlo.

Michaela Mikešková

fotografie - viz galerie ÚNOR
Autor: skola Vydáno: 9.2.2015 12:10 Rubrika: Výuka Přečteno: 180x

Zápis do 1. třídy

Autor: skola Vydáno: 6.2.2015 09:53 Rubrika: Školní akce Přečteno: 274x
Výpis: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

Projekty

 

 

Partneři školy